Canlı Casino

Pokerde Kaç Kağıt Var

Poker oyunu ile ilgili olarak merak edilen birçok soru vardır. Bunlardan bir tanesi de poker oyununda kaç kağıt olduğudur. Poker oyunu 52 kartlık bir deste ile oynanır. Oyun içerisinde 4 adet As kartı bulunur. Bununla birlikte bu 52 kartlık deste içerisinde 4 adet simge kart bulunur. Bu kartlar maça, kupa, karo ve sinek kartlarıdır. Bu 4 simge karta ait her simgeden 13 adet kart bulunur. Bu kartlar 1’den 10’a kadar sayılar ve ardından gelen vale, kız ve papaz olarak sıralanır. Pokerde kaç kağıt var öğrenmek ve bu kartlar hakkında bilgi almak için yazımızı okumanız gerekir.

Pokerde Kağıt Sıralaması

Pokerde kaç kağıt var; poker oyununda maça, karo ve sinek simgelerine ait 13’er adet kart, 4 adet as ve vale, kız, papaz kartları bulunur. Bu kartları kullanarak en iyi 5’li sıralamayı oluşturmaya çalışırsınız. Poker oyununda başarılı olabilmek için kağıt sıralamasına özen göstermeniz oldukça önemlidir.

Poker oyununda kartları en büyükten en küçüğe doğru tek tek sıralamak gerekirse ilk olarak kartların büyüklüklerine bakılır. Daha sonrasında ise kartların renkleri incelenir. Kart büyüklüklerine bakılarak bir sıralama gerçekleştirildiğinde As – Papaz Kız – Vale – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 sıralaması uygulanır.

Kartların renklerine bakılarak bir değer sıralaması uygulandığında kartlar Kupa – Karo – Maça ve Sinek olarak sıralanır. Poker oyununda uygulanan genel kart sıralaması ise A – K – Q – J – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 şeklindedir.

Pokerde El Sıralaması

Poker oyununda kartların dağıtılması ile birlikte bir el sıralaması oluşturulur. Dağıtılan 5 kartı kullanarak en iyi beşliyi sıralamaya çalışırsınız. Eliniz masadaki rakiplerinizin elinden daha üstün olursa poker oyununun kazananı olursunuz. Bu nedenle de poker oyununda el sıralaması oldukça önemlidir. Pokerde kaç kağıt var öğrendikten sonra el sıralaması oluştururken sorun yaşamazsınız. Poker oyununda uygulanan el sıralamaları şu şekildedir;

Flush Royale: 5 Adet sıralı ve aynı renkte olan kartın bir araya gelmesi ile oluşur As’dan başlar. Herhangi bir eşitlik durumunda ise renklere bakılır.

Flush: 5 Adet aynı renk ve sıralı karttır. Bu sıralı kartların içerisinde As bulunmaz. Eşitlik olması halinde en büyük kart değerine bakılır.

Minör Flush: 5 Adet aynı renk ve sıralı karttır. As oyun destesinde en küçük kartın bir altı yerine de geçebilir.

Kare: 4 adet aynı değerde bulunan karttır. Herhangi bir eşitlik durumunda 4’lünün kart büyüklüklerine bakılır.

Renk: 5 adet aynı renkteki karttır. Bu kartlar sıralı değildir. Bir eşitlik halinde en büyük kartın değeri incelenir. Kartların değerleri aynıysa kartın rengine bakılır.

Full: 3 aynı kart ile 2 aynı kartın bir araya gelmesi ile oluşturulan bir kart dizilimidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu