Canlı Casino

Pokerde Hangi Kartlar Kazanır?

Pokerde hangi kartlarla para kazanılabileceği, oyunun gidişatına ve diğer oyuncuların hamlelerine göre değişkenlik gösterir. Oyun içerisinde yüksek bir ele sahip olunması halinde, yeni kart alınması ve o an masada kapalı olan elinizdeki kartların değiştirilmesi gerekmez. Pokerde hangi kartlar kazanır sorusuna yanıt verilmesi için ilk olarak rakiplerinizin analiz edilmesi gereklidir.

Pokerde En Yüksek Kart

Pokerde hangi kartlar kazanır şeklindeki bir soruya, full house eline sahip bir rakibi yenebilmek için kare, sıralı renk ve royal renkle yanıt verilebilir. Bu ellerden herhangi birine sahip olmanız durumunda, full house – full olarak bilinen ele sahip oyuncu veya oyunculardan daha üstün olursunuz.

Pokerde yüksek kart olarak bilinen high card terimi, aslında oyunun en düşük kart dizilimidir. Bu nedenle high card ve royal floş kartlarını karıştırmamanız son derece önemlidir. Pokerin her türlüsünde her zaman için en yüksek olan kart dizilimi royal floş olarak biliniyor. Gelme ihtimali çok düşük olmasının nedeni hem sıralı hem de aynı renk olarak gelmesi gerektiğinden kaynaklanıyor.

Royal Floş Kartları Nasıl Olur?

Royal floş eline sahip olan bir oyuncu, masadaki oyuncuların tümüne üstünlük kurar. Aynı anda iki ve daha fazla oyuncuda royal floş olması son derece düşük bir ihtimaldir. Normal şartlarda, hem renk olarak hem de sıralı olarak royal floş gelmesi bile %1’den daha düşük bir olasılıktır. Kart değiştirme poker oyununun en önemli etmenlerinden biri olduğu için, elinizi iyileştirmek adına bu adımı atabilirsiniz. Royal floşta 10, J, Q, K, A şeklinde kartları dizmeniz gerekecektir.

Sıralı Floş Kartları Nasıl Olur?

Pokerde hangi kartlar kazanır sorusunun sıralı floş açısından yanıtı, elinizdeki kartların aynı renkte ve ardışık 5 kart olması gerektiği yönündedir. Pokerde kazandıran kartlar arasında sıralı renk, royal renk, kare ve full yer alıyor. Sadece bu kartlarla değil, per veya döperle dahi kazanma olanağına sahipsiniz. İhtimal olarak bakıldığında, bu kartlar hem değersiz olmaları nedeniyle hem de çoğu oyuncu tarafından blöf yapmaya cesaret edilemediği için kazandıramayabilir. Eğer per kartına sahip olduğunuz bir elde kazanmak istiyorsanız, tüm oyuncuların çekilmesini sağlayacak şekilde blöf yapmalısınız. Bunun dışında, high carda sahip bir oyuncunun da sizin gibi blöf yapmış olmasını beklemelisiniz.

Pokerde Blöf Nasıl Yapılır?

Poker oyunundaki oyuncuların elinde hangi dizilimin kartları bulunuyorsa, bunlar arasında değerle ilgili kıyaslama yapmak mümkün oluyor. Pokerde hangi kartlar kazanır sorusunun sorulduğu, özellikle de ellere göre hangi kart daha değerlidir sorusunun olduğu birçok yorum görülüyor.

Kartlar arasındaki karşılaştırmayı direkt olarak pokerin genel kurallarına uygun bir şekilde yapabilirsiniz. Pokerde el sıralaması arasında 10 farklı dizilim bulunuyor. En değerlisi royal floş olurken, en düşük değerlisi ise yüksek kart elleridir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu